1. Przeznaczenie programu
Program Warsztat, który macie Państwo przed sobą jest przeznaczony dla serwisów zajmujących się naprawami samochodów oraz dla sklepów motoryzacyjnych.Przy jego pomocy możesz m.in. wystawić zlecenie lub fakturę, przeglądnąć historię napraw wybranego samochodu, sprawdzić cenę części lub usługi, zarezerwować termin na naprawę lub przegląd. Program dostosowany jest do współpracy z cennikiem IC_Katalog firmy Inter Cars S.A.
2. Wymagania
Komputer PC z systemem operacyjnym Windows XP lub nowszym. Pamięć operacyjna co najmniej 128 MB. Procesor co najmniej Intel Celeron 500 MHz lub szybszy. Dowolna drukarka obsługiwana przez Windows (zalecana laserowa lub atramentowa).
Aby program mógł komunikować się z programem IC_KATALOG należy na tym komputerze, na którym instalujemy program Warsztat wcześniej zainstalować IC_KATALOG w wersji 8.1.112 z biblioteką i_ceny.dll w wersji 8.1.15. Informacja o wersji programu i biblioteki dostępna jest w programie Cennik w opcji Pomoc oraz O programie.
3. Instalacja
Instalacja programu Warsztat zawarta jest w pliku Instalacja_Warsztat.exe który należy uruchomić. Proces instalacji jest automatyczny i polega na udzielaniu odpowiedzi na zadawane pytania lub dokonywaniu wyboru jednej z opcji. Po uruchomieniu programu instalacyjnego zostaniemy poproszeni o zaakceptowanie umowy licencyjnej. Prosimy dokładnie ją przeczytać. Instalacja programu możliwa jest wyłącznie po zaakceptowaniu umowy licencyjnej. Po zaakceptowaniu umowy licencyjnej wybieramy przycisk Dalej > i przechodzimy do drugiego etapu czyli do wyboru typu instalacji. Mamy do wyboru następujące typy instalacji:
- Pierwsza instalacja lub aktualizacja oprogramowania czyli zainstalowanie programu po raz pierwszy lub instalacja nowszej wersji; jeżeli jest to aktualizacja oprogramowania należy wykonać wpierw kopię danych programu – korzystając z opcji Dane Kopiowanie 1
- Program z pustą bazą danych czyli instalacja programu i pustej bazy danych; ten typ należy wybrać wtedy gdy program był już wcześniej zainstalowany i chcemy usunąć wprowadzone dane
- Program z przykładową bazą danych czyli instalacje programu wraz z przykładowym zestawem danych; ten typ jest to najlepszy do zapoznania się z działaniem programu; po zapoznaniu się z działaniem programu można będzie powtórzyć instalację tym razem wybierając Program z pustą bazę danych
- Tylko program, bez bazy danych czyli instalacja samego programu; jest to typ instalacji użyteczny w przypadku uszkodzenia lub skasowania działającego programu
- Naprawa danych opcja użyteczna w przypadku uszkodzenia danych i tym samym braku możliwości uruchomienia programu
Po wybraniu typu instalacji - wciskamy Dalej > i przechodzimy do wyboru folderu w menu Start. Zalecamy wybranie zaproponowanej nazwy Algorytm i przejście Dalej > do ostatniego etapu czyli właściwej instalacji. Na ekranie pojawią się wybrane wcześniej opcje. Widać to na poniższym rysunku.
rys. 1 - Instalator programu Warsztat
W każdej chwili można wybrać przycisk < Wstecz i wrócić do poprzedniego etapu. Wybranie przycisku Instaluj rozpocznie instalację. Po zakończeniu instalacji programu Warsztat instalowany jest również mechanizm obsługi bazy danych Borland Database Engine (w skrócie BDE) Jest to mechanizm wykorzystywane przez wiele różnych programów i mogło się zdarzyć, że był już zainstalowany wcześniej na Państwa komputerze. Poniższy przedstawia ekran instalatora BDE.
rys. 2 - Instalator BDE
Jeżeli jesteś pewien, że BDE jest już zainstalowany na twoim komputerze np. przy okazji wcześniejszej instalacji programu Warsztat wybierz Cancel i potwierdź Yes. W przeciwnym razie wybierz OK. Instalacja BDE jest ostatnim etapem procesu instalacji programu Warsztat. Po zakończeniu instalacji BDE instalacja programu Warsztat jest zakończona i można go uruchomić. Nie jest potrzebne ponowne uruchamianie komputera. Po zainstalowaniu programu na pulpicie zostaje umieszczony skrót o nazwie "Warsztat 3". Aby uruchomić program należy kliknąć na ten skrót. Program można również uruchomić wybierając , następnie Programy, Algorytm, Warsztat i jeszcze raz Warsztat.
1) Wersja 1.0 programu nie posiadała takiej opcji. W tym przypadku należy samemu utworzyć kopię wszystkich plików znajdujacych się w katalogu C:\Program Files\Algorytm\Warsztat\Dane
4. Pierwsze uruchomienie
Pierwsze uruchomienie programu różni się od następnych. Przy pierwszym uruchomieniu przeprowadzana jest aktywacja programu. Mamy do wyboru dwie opcje: Wersja demonstracyjna oraz Wersja użytkowa Jeśli posiadmy klucz licencyjny zakupiony w firmie Algorytm możemy wybrać opcję: Wersja użytkowa. Jeśli nie posiadamy jeszcze licencji i chcemy jedynie zapoznać się z funkcjami oferowanymi przez program, możemy wybrać opcję: Wersja demonstracyjna. Jeśli program spełni oczekiwania, mogą Państwo złożyć zamówienie na pełną wersję, na stronie www.algorytm.pl
rys. 3 - Okno aktywacji programu
Po wprowadzeniu wszystkich danych zostanie dokonana aktywacja. Konieczne będzie powtórne uruchomienie programu. W przypadku wersji demonstracyjnej, okres użytkowania programu jest ograniczony do jednego miesiąca.
5. Uruchomienie programu
Po pozytywnej aktywacji programu każde następne uruchomienie rozpoczyna się od wyświetlenia okna logowania 2. Okno to zostało pokazane poniżej.
rys. 4 - Okno logowania
Użytkownicy programu to osoby uprawnione do korzystania z programu. Każdy użytkownik musi posiadać unikatowy identyfikator oraz hasło (opcjonalnie). Aby uruchomić program musisz posiadać identyfikator oraz znać hasło związane z identyfikatorem. Jeżeli nie masz jeszcze własnego identyfikatora użyj identyfikatora AD. Jest to domyślny identyfikator administratora (użytkownika o najwyższych uprawnieniach) programu. Początkowo nie ma żadnego hasła związanego z tym użytkownikiem. Przy pierwszym logowaniu zaznacz pole chcę ustawić/zmienić hasło i naciśnij przycisk OK. Okno logowania zostanie rozszerzone i będziesz miał możliwość wprowadzenia hasła. Wprowadzane hasło nie jest wyświetlane. Zamiast wprowadzanych znaków na ekranie pojawiają się gwiazdki (*). Aby ustrzec się przed pomyłką musisz wprowadzić hasło dwukrotnie. Pierwszą operacją jaką powinieneś zrobić po pierwszym logowaniu powinno być utworzenie użytkowników programu. Jak to zrobić powiemy w dalszej części.
2) Logowanie nie jest - przynajmniej na razie - poprawnym słowem w języku polskim. Powinno się użyć słowa uwierzytelnienie ale na potrzeby tej instrukcji pozostańmy przy logowaniu. Pisząc logowanie mamy na myśli uwierzytelnienie czyli podanie danych, które pozwolą programowi stwierdzić kto go obsługuje.
6. Główne okno programu
Poniższy rysunek przedstawia główne okno programu. Zobaczysz go po zakończeniu logowania. Z lewej strony umieszczone jest główne menu programu. Prawa strona to obszar roboczy.
rys. 5 - Główne okno programu
Po wyborze właściwej opcji z menu w obszarze roboczym wyświetlone zostaną odpowiednie informacje. W dolnej części głównego okna w tzw. pasku stanu pokazane zostały informacje o wersji programu, o aktualnym użytkowniku oraz wybranym stanowisku (co to są stanowiska i jaką pełnią rolę wyjaśnimy później). W powyższym przykładzie użytkownik nazywa się Administrator a stanowisko Warsztat. Menu główne składa się z dwóch poziomów. Pierwszy poziom służy do wyboru menu operacji. Drugi poziom to wybór konkretnej opcji. Wybór opcji z pierwszego poziomu powoduje pokazanie na ekranie właściwych opcji drugiego poziomu. Na powyższym rysunku widzimy następująca sytuację: z menu głównego (pierwszego poziomu) wybrana została opcja Usługi i nie została wybrana żadna opcja z menu drugiego poziomu. Po wybraniu z drugiego poziomu opcji Zlecenia powstanie sytuacja przedstawiona poniżej.
rys. 6 - Stan po wybraniu opcji Zlecenia
Praca w programie polega głównie na wyborze właściwych opcji z menu. Struktura menu programu jest następująca:
      Adresy
      Pojazdy
Usługi
      Zlecenia
      Terminy
Sprzedaż
      Faktury
Cennik
      Towary
      Usługi
Magazyn
      Stany
      Przyjęcia
Rozliczenia
      Kasa & Bank
      Należności
      Zobowiązania
Ustawienia
      Użytkownik
      Personel
      Słowniki
      Aktywacja
Dane
      Kopiowanie
      Odtwarzanie
Inter Cars
      Aktualizuj
Info
      Pomoc
      Program
      Pamięć
rys. 7 - Struktura menu
7. Od czego zacząć
Środek ciężkości w pracy programu obsługującego serwis lub warsztat to obsługa zleceń. Zanim jednak przejdziemy do rzeczy istotnych musimy przygotować zaplecze. Zacznijmy od wpisania własnych danych. W tym celu wybierzmy z głównego menu opcję Ustawienia a następnie Użytkownik. W obszarze roboczym zostanie wyświetlone okno podobne do przedstawionego na poniższym rysunku:
rys. 8 - Użytkownik
Mamy tutaj trzy zakładki: Dane o firmie, Godziny otwarcia oraz Inter Cars. Na rysunku tylko zakładka Dane o firmie jest widoczna a zakładki Godziny otwarcia oraz Inter Cars są zasłonięte. Aby przełączyć się (zobaczyć) na inną zakładkę wystarczy kliknąć jej nazwę. Widoczna na rysunku zakładka Dane o firmie pokazuje oraz pozwala na zmianę takich informacji jak nazwa oraz adres twojej firmy. Ponadto możesz wprowadzić numer rachunku bankowego, numery telefonów, miejsce prowadzenia działalności. Wprowadzone tutaj informacje będą drukowane na dokumentach tworzonych przez program, dlatego należy wprowadzać je bardzo starannie. Aby poprawić (wprowadzić) dane kliknij na przycisk Popraw a następnie wpisz właściwe dane. Aby program zapamiętał wprowadzone dane naciśnij Zapisz. Aby odrzucić wprowadzone poprawki naciśnij Anuluj.
Uwaga! Pole z numerem NIP nie może być w tym miejscu zmienione. Numer NIP jest wprowadzany podczas aktywacji programu przy pierwszym uruchomieniu lub po wybraniu opcji Rejestracja z menu Ustawienia.
Po wprowadzeniu danych o firmie przejdź do zakładki Godziny otwarcia. Naciśnij przycisk Popraw i wprowadź właściwe dane. Szczególnie ważne są godziny otwarcia serwisu. Są wykorzystywane do odpowiedniego skonfigurowania Terminarza.
Jeśli jesteś klientem firmy Inter Cars, otwórz ostatnią zakładką w opcji Użytkownik czyli zakładkę Inter Cars. Wprowadź swój numer klienta w systemie IC. Ten sam numer pod jakim występujesz w programie IC_Katalog. Pozwoli to na pobieranie z programu IC_Katalog twoich cen zakupu. Dodatkowo możesz ustawić wartość współczynnika dla cen detalicznych. Jego znaczenie jest identyczne jak w programie IC_Katalog.
8. Ustalanie użytkowników i stanowisk pracy
Po wprowadzeniu danych o firmie czas na zdefiniowanie właściwych użytkowników (osób) korzystających z programu Warsztat. W tym celu wybierz opcję Personel. Na ekranie pojawi się okno podobne do poniższego rysunku:
rys. 9 - Lista użytkowników programu
Tutaj podobnie jak w opcji Użytkownik również mamy kilka zakładek. Zacznijmy od zakładki Biuro. W tej zakładce wyświetlona jest lista osób, które mogą się logować. Każda z osób posiada unikatowy identyfikator oraz nazwę. Dodatkowo każdej z osób przypisane są uprawnienia. Przy pierwszym uruchomieniu jest tylko jeden wpis czyli ADMINISTRATOR z identyfikatorem AD. Aby dopisać następną osobę naciśnij Dopisz. Następnie wpisz identyfikator oraz imię i nazwisko. Jako identyfikatora możesz użyć inicjałów lub dowolnego innego dwuznakowego ciągu. Ważne jest by był unikatowy. Program nie przyjmie dwóch użytkowników z tym samym identyfikatorem. Na koniec określ uprawnienia. Jeżeli chcesz zapamiętać wprowadzone dane naciśnij Zapisz. Jeżeli chcesz zrezygnować naciśnij Anuluj. Jeżeli się pomyliłeś i chcesz poprawić wprowadzone dane (np. pomyliłeś się w nazwisku) naciśnij Popraw i skoryguj dane. Aby zapamiętać poprawki wciśnij Zapisz. Może się zdarzyć, że będziesz chciał usunąć wprowadzonego wcześniej użytkownika. W takim przypadku wciśnij Usuń. Pojawi się prośba o potwierdzenie chęci usunięcia. Jeżeli potwierdzisz użytkownik zostanie usunięty. Zarówno usuniecie jak i poprawienie danych dotyczą zawsze wybranego użytkownika. Wybrany użytkownik to ten, który na liście jest podświetlony. Z tego wniosek, że zanim wciśniesz Popraw lub Usuń musisz wybrać -właściwego użytkownika. Wybranie użytkownika polega na kliknięciu odpowiedniej linii na liście użytkowników. Zauważ, że podczas wpisywania użytkowników nie ustalasz im hasła. Hasło ustalą sobie sami podczas logowania. W zakładce Biuro wprowadzane i modyfikowane były dane o użytkownikach programu.
W podobny sposób w zakładce Warsztat możesz zarządzać danymi o pracownikach serwisu. Do każdej pozycji wpisywanej do zlecenia możesz przypisać jednego lub więcej wykonawców tej usługi wraz z procentowym udziałem każdego z nich. Dzięki temu możesz na koniec miesiąca lub w dowolnym innym okresie określić tzw. przerób każdego z pracowników. Aby korzystać z tej funkcji należy wpierw utworzyć listę pracowników. Jest ona bardzo podobna do listy użytkowników (operatorów) programu. Jako identyfikatora możesz podobnie jak dla użytkowników użyć inicjałów. Innym rozwiązaniem jest ponumerowanie wg własnego klucza. Np. M1,M2,M3...oznaczać mogą kolejnych mechaników. B1,B2,B3... blacharzy. A L1,L2,L3… lakierników. Wszystko zależy od tego jaką działalność prowadzisz i ilu zatrudniasz pracowników.
W menu Użytkownik opcji Personel pozostała nam jeszcze jedna zakładka: Stanowiska. W tym miejscu możemy opisać stanowiska komputerowe. Bezpośrednio po instalacji programu istnieje tylko jedno stanowisko nazwane Warsztat. Zarządzanie stanowiskami odbywa się w taki sam sposób jak zarządzanie użytkownikami. Możemy dopisywać, usuwać oraz poprawiać dane korzystając z przycisków Dopisz , Usuń oraz Popraw.
Najważniejszym parametrem związanym ze stanowiskiem jest informacja o drukarce fiskalnej. Jeżeli do stanowiska podłączona jest drukarka fiskalna należy to zaznaczyć oraz określić typ i sposób komunikacji z drukarką. Po wybraniu typu drukarki (np. Posnet Thermal) należy określić numer portu COM do jakiego podłączona jest drukarka oraz szybkość transmisji danych (mimo możliwości wyboru praktycznie wszystkie drukarki fiskalne wymagają ustawienia prędkości na 9600).
W przypadku pojedynczego komputera nie ma potrzeby określania nowych stanowisk. W przypadku sieci komputerów powinniśmy każdy z nich nazwać i wpisać na listę stanowisk. Np. dla sieci złożonej z pięciu komputerów, z których jeden pracuje w magazynie, jeden w sklepie, dwa w serwisie a jeden w kasie (tutaj dokonywana jest fiskalizacja) należałoby stworzyć co najmniej cztery stanowiska nazwane odpowiednio MAGAZYN, SKLEP, SERWIS oraz KASA. Tylko dla stanowiska KASA zaznaczona byłaby opcja drukarki fiskalnej.
Wybór stanowiska dokonywany jest podczas logowania. W przyszłości ze stanowiskiem zostaną powiązane dodatkowe informacje np. lista użytkowników którzy mogą na danym stanowisku pracować oraz typy operacji, jakie mogą być na danym stanowisku wykonywane.
9. Definicja stawek i rabatów
Kolejnym krokiem jaki należy wykonać przed rozpoczęciem pracy jest zdefiniowanie rabatów oraz stawek. W tym celu w menu Ustawienia wybierz opcję Słowniki a następnie otwórz zakładkę Rabaty. Na ekranie pojawi się okno podobne do przedstawionego na rysunku 10. Jedyny wpis na liście rabatów nosi nazwę Brak rabatów. Zanim dopiszesz kolejne pozycje należy Ci się wyjaśnienie jak program korzysta z rabatów. Podstawą systemu rabatów są zestawy rabatów takie jak ten nazwany Brak rabatów. Tworząc nowy zestaw musisz nadać mu symbol oraz odpowiednio go nazwać. Następnie określasz podstawowe stawki rabatu dla części oraz dla materiałów. Taki system rabatów (jedna stawka na usługi i jedna stawka na materiały oraz części) jest mało elastyczny. Program Warsztat ma możliwość obsługiwania bardziej złożonego systemu rabatów. Ponieważ celem tej instrukcji jest jak najszybsze rozpoczęcie pracy nie będziemy się tym zajmować.
rys. 10 - Zestawy rabatów
Zauważ, że zestaw o nazwie Brak rabatów ma nadany symbol zero. Nie należy tego ani zmieniać ani usuwać ponieważ każdemu nowemu klientowi domyślnie przypisywany jest zestaw o symbolu zero. Z kolei każdy dokument ma domyślnie przypisywany taki zestaw rabatów jaki jest przypisany do klienta na którego wystawiany jest dokument. Z tego powodu należy pozostawić zestaw o symbolu zero (Brak rabatów) bez zmian. Stworzenie nowego zestawu polega na nadaniu mu kolejnego symbolu, nazwaniu go oraz określeniu podstawowych stawek rabatu dla usług oraz materiałów. Dla przykładu możemy stworzyć zestaw o symbolu 1 (jeden), nazwać go Stały klient i ustalić podstawową stawkę rabatu dla usług na 10% a dla materiałów na 5%. Wybór takiego zestawu w dokumencie spowoduje narzucenie na każdą usługę rabatu w wysokości 10% a na każdy materiał 5%.
UWAGA! Rabat narzucony automatycznie MOŻE BYĆ ręcznie zmieniony podczas tworzenia dokumentów!
Kolejna rzecz o jaką należy zadbać przed rozpoczęciem pracy to stawki za naprawy. Zarządzanie (dopisywanie, poprawianie i usuwanie) stawkami przebiega w sposób analogiczny jak zarządzanie rabatami. W programie możemy tworzyć wiele zestawów stawek. Następnie konkretny zestaw stawek może być przypisany konkretnemu klientowi. Domyślnie w każdym nowym zleceniu użyty jest taki zestaw stawek, jaki jest przypisany do klienta, na którego zlecenie jest wystawiane. Bezpośrednio po instalacji programu istnieje tylko zestaw stawek o symbolu zero nazwany Stawki podstawowe. Należy określić stawkę netto za roboczogodzinę. Z powodów analogicznych do podanych przy omawianiu rabatów nie należy usuwać zestawu numer zero. Można natomiast tworzyć nowe zestawy i albo przypisywać je konkretnym klientom albo wybierać przy tworzeniu zleceń.
rys. 11 - Stawki
UWAGA! Stawka narzucona automatycznie może zostać ręcznie zmieniona! Zrówno dla całego zlecenia jak i dla pojedynczej operacji!
W tym momencie mamy wprowadzone podstawowe informacje. Mamy dane o firmie, mamy użytkowników, pracowników, rabaty oraz stawki. Zanim jednak przejdziemy do wystawiania zleceń i tworzenia faktur musimy zatrzymać się przy cenniku towarów oraz usług.
10. Towary i ich ceny
Wszystkie towary (części oraz inne materiały) zanim zostaną użyte w programie muszą uprzednio zostać wpisane do cennika towarów. W tym celu z menu Cenniki wybierzmy opcję Towary. W obszarze roboczym pojawi się okno podobne do przedstawionego na poniższym rysunku.
rys. 12 - Cennik towarów
Po instalacji cennik towarów nie zawiera żadnej pozycji. Zarządzanie cennikiem towarów przebiega w analogiczny sposób do omawianych wcześniej baz danych takich jak użytkownicy, rabaty czy stawki. W odróżnieniu od tamtych baz danych cennik towarów może w praktyce zawierać dużo więcej pozycji. Cały cennik towarów podzielony jest na kilka sposobów. Podstawowy podział to podział wg oferty (dostawcy). Po instalacji mamy w programie dwie oferty: Inter Cars oraz Pozostali. Przeglądając cennik towarów zawsze widzimy tylko pozycje wybranej oferty. Podział został wprowadzony głównie po to by uniknąć potencjalnych problemów związanych z identycznymi symbolami nadanymi różnym towarom. Na potrzeby tej instrukcji zakładamy, ze wszystkie towary wpisywane są pod ofertę Inter Cars. Zakładamy również, że program IC_Katalog został zainstalowany (informacje o wymaganiach co do wersji programu IC_Katalog zostały podane w rozdziale Wymagania).
Spróbuj dopisać pierwszą pozycję do cennika towarów. W tym celu naciśnij przycisk Nowy. Z zakładki Lista zostaniesz przełączony do zakładki Szczegóły do pola Symbol. Wpisz symbol towaru. Dla przykładu wpisz: BE616 . Po wpisaniu ostatniej ostatniego znaku symbolu (w tym przypadku cyfra 6) powinny pojawić się nazwa oraz opis towaru. Ilustruje to poniższy rysunek.
rys. 13 - Cennik towarów: dopisywanie nowej pozycji
Dane te są pobierane z bazy programu IC_Katalog.
W tym momencie należy nacisnąć przycisk Zapisz.
Pojawią się ceny oraz pozostałe parametry. I to wszystko. Proste, prawda ?
Poniższy rysunek ilustruje stan ekranu po naciśnięciu klawisza Zapisz.
rys. 14 - Cennik towarów: po dopisaniu pozycji
Widzimy, że oprócz istniejących wcześniej nazwy oraz opisu zostały wpisane również ceny. Zarówno cena detaliczna jak i twoja cena zakupu 3. Jeśli nie kożystamy z programu IC_Katalog, wszystkie te informacje należy wprowadzić we własnym zakresie. Jak to już wcześniej było wspomniane każdy towar zanim odegra jakąkolwiek rolę w programie musi zostać dopisany do cennika. Dlaczego w takim razie nie wciągnąć do cennika całej oferty Inter Cars? Wyszliśmy z założenia, że od prezentowania pełnej oferty jest program Cennik. Natomiast program handlowy powinien operować na danych które w jakikolwiek sposób pojawiły się w działalności handlowej. Czy to w zamówieniu, zleceniu, sprzedaży czy zakupie. Sądzimy, ze to dobre założenie. Pozwoli to na zwiększenie szybkości działania bez utraty funkcjonalności.
Mimo wszystko jednak kartoteka towarów może zawierać wiele tysięcy pozycji i dlatego wymaga mechanizmu wyszukiwania. Wyszukanie właściwej pozycji w kartotece możliwe jest wg jednego z następujących kryteriów: symbol, nazwa lub dowolny ciąg znaków. Aby wyszukać konkretną pozycję w kartotece towarów przejdź do zakładki Lista i wpisz poszukiwany ciąg w jedno z pól: Symbol , Nazwa lub dowolny tekst w polu Filtrowanie w zależności od tego czego szukasz. Pola Symbol oraz Nazwa znajdują się w żółtej strefie bezpośrednio poniżej listy towarów. Następnie wciśnij klawisz Enter lub kliknij na ikonie znajdującej się po prawej stronie pola. Na poniższym rysunku pokazane zostało wyszukiwanie symbolu OL 41.
rys. 15 - Wyszukiwanie pozycji o zadanym symbolu
3) Aby tak się działo musisz mieć zainstalowane w programie IC_Katalog aktualne warunki handlowe
11. Usługi
Kolejną kartoteką jest kartoteka usług i ich cen. Zarządzanie kartoteką usług odbywa się w menu Cennik w opcji Usługi. Po instalacji programu kartoteka usług nie zawiera żadnych pozycji. Zanim jednak zaczniesz do niego wprowadzać dane przejdź wcześniej do zakładki Grupy operacji. Poniższy rysunek przedstawia ekran po wybraniu tej opcji.
rys. 16 - Grupy operacji
Podział operacji na Grupy operacji pozwala na uporządkowanie cennika usług. Nie ma żadnych sztywnych reguł co do liczby Grup operacji. Zwykle są to grupy konstrukcyjne pojazdu takie jak: silnik, zawieszenie czy układ kierowniczy. Możesz również użyć widocznej na powyższym przykładzie grupy nazwanej Przeglądy. Stwórz taki podział, jaki ci najlepiej odpowiada i jest dopasowany do zakresu wykonywanych usług. Przykładowy podział na grupy pokazuje poniższy rysunek.
rys. 17 - Przykładowe grupy operacji
Po stworzeniu co najmniej częściowego podziału cennika usług na grupy możesz wpisać pierwszą usługę. W tym celu kliknij na zakładkę Lista i naciśnij klawisz Dopisz. Wprowadź nazwę operacji, typ operacji, jednostkę oraz normę czasową. Możesz również określić symbol operacji. Jeżeli tego nie zrobimy program sam wygeneruje kolejny numer. Co to jest typ operacji? Jest to dodatkowy wyróżnik pozwalający zróżnicować stawki. Program Warsztat pozwala na rozróżnianie pomiędzy operacjami różniącymi się stopniem skomplikowania lub koniecznością zastosowania specjalistycznych narzędzi. W tym celu zostały wprowadzone cztery typy operacji: proste bez wykorzystania specjalistycznych narzędzi, proste z wykorzystaniem specjalistycznych narzędziami, złożone bez wykorzystania specjalistycznych narzędzi oraz złożone z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi. W zależności od typu dla danej operacji może zostać przypisana inna stawka. Norma czasowa to liczba jednostek (najczęściej roboczogodzin) konieczna do wykonania danej operacji. Norma czasowa może być jedna dla wszystkich pojazdów bez względu na markę, model oraz wersję. Jest wtedy wprowadzana w zakładce Szczegóły. Bardzo często zdarza się jednak, że ta sama operacja w zależności o marki, modelu a nawet wersji pojazdu trwa dłużej lub krócej. Takie różnice należy uwzględnić wprowadzając w zakładce Normy szczegółowe czasy dla poszczególnych modeli lub wersji. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest poza możliwościami nie tylko przeciętnego ale również dużego serwisu wprowadzenie dokładnych czasów. Dlatego należy zachować umiar i raczej nie nastawić się na stworzenie pełnego cennika usług. Jeżeli tylko pojawią się techniczne i prawne możliwości pozyskania gotowej bazy danych z czasami oraz nazwami operacji zostanie dołączona do programu. Poniższy rysunek przedstawia przykładową listę operacji.
rys. 18 - Przykładowa lista operacji
Przeglądając listę operacji masz możliwość nie tylko zobaczyć normę ale również cenę operacji. Ponieważ cena operacji zależy od użytej stawki masz możliwość wyboru stawki. Podobnie jak w przypadku towarów również usług oferuje możliwości wyszukiwania danych. Możliwe jest wyszukanie operacji wg symbolu operacji, wg nazwy operacji oraz wyszukanie dowolnego ciągu znaków bez względu na to w jakim polu wystąpił. Wyszukiwanie odbywa się w analogiczny sposób jak wyszukiwanie w towarach.
Pamiętaj! Czas operacji może być zamieniony w zleceniu!
12. Magazyn
Zanim możliwe będzie wydanie jakiejkolwiek pozycji z magazynu do zlecenia lub sprzedaży konieczne jest wprowadzenie jej na stan. Głównym źródłem zasilania stanu magazynowego są zakupy (przychody). Zakupiony towar wprowadzany jest na stan w opcji Przychody (menu Magazyn). Każdy zakup wprowadzany jest jako odrębny dokument. Dopisanie nowego dokumentu zakupu rozpoczynamy od kliknięcia przycisku Nowe przyjęcie w zakładce Lista. Po wyborze typu dokumentu zostaniesz przełączony do zakładki Szczegóły.
rys. 19 - Przyjęcia (Zakupy)
Tam wpisz dane z dokumentu zakupu. Najpierw wybierz dostawcę, następnie wpisz numer faktury zakupu. Datę faktury możesz wpisać lub wybrać z kalendarza (kalendarz pojawi się po kliknięciu pola znajdującego się z prawej strony). Podobnie datę sprzedaży. Data przyjęcia zostanie narzucona automatycznie na podstawie aktualnej daty. Jeżeli chcesz zarejestrowac dokument z datą inną niż aktualna zakończ pracę w programie i zmień datę w systemie. Pamiętaj by po wpisaniu dokumentu przywrócić właściwą datę. W pola Wartość netto, Podatek VAT oraz Do zapłaty wpisz wartości z faktury zakupy. Nie zapomnij o podaniu terminu i formy płatności oraz wyborze odpowiedniego magazynu i dostawcy. Po określeniu wszystkich danych kliknij przycisk Zapisz i przejdź do zakładki Zawartość.
Pozycje do dokumentu możesz wprowadzać na dwa sposoby. Jeżeli masz dokument zakupu w formie elektronicznej (plik) możesz go wczytać. W tym celu kliknij przycisk Załaduj a następnie wskaż lokalizację pliku. Na ekranie zobaczysz listę pozycji z dokumentu. Pokazana zostanie również wartość wszystkich pozycji. Widać to na poniższym rysunku.
Aby wczytać pokazane dane do tworzonego dokumentu kliknij Ładuj. W każdej chwili możesz wybrać inny plik. Aby zakończyć bez wczytywania kliknij Zamknij. Jeżeli nie dysponujesz plikiem musisz dokument wprowadzić „ręcznie”, pozycja po pozycji. Wprowadzanie pozycji do dokumentu odbywa się w zakładce Zawartość. Dla każdej pozycji musisz kliknąć przycisk Nowa pozycja i wypełnić dane w oknie, jakie pojawi się ekranie (pokazane na rysunku).
Do pola Symbol wpisz symbol pozycji, jaką wprowadzasz i kliknij przycisk Wybierz. Jeżeli pozycja o takim symbolu zostanie znaleziona w cenniku towarów zostanie zaakceptowana, jej nazwa oraz cena zostaną pobrane z cennika w wpisane do odpowiednich pól. Jeżeli pozycja nie zostanie znaleziona w cenniku kliknij przycisk Szukaj w cenniku i wprowadź ja do cennika a następnie wybierz (przycisk Wybierz w zakładce Lista).
Jeżeli pobrane wartości nie są zgodne z wartościami występującymi w dokumencie zmień je. W pole Ilość wprowadź właściwą wartość. Aby zapisać wprowadzoną pozycję do dokumentu wciśnij Zapisz. Aby odrzucić pozycję wciśnij Anuluj. Pozycje które zostały zapisane mogą zostać w każdej chwili usunięte lub poprawione. Po wprowadzeniu wszystkich pozycji masz możliwość wydrukowania dokumentu. Ostatnia czynnością jest zamknięcie dokumentu (przycisk Zakończ).
Dobra rada! Używaj symboli towarów takich jakich używa twój dostawca.
13. Klienci
Jedna z najważniejszych baz danych w programie. Aby zarządzać bazą klientów wybierz menu Klienci. Masz do wyboru bazę adresową (opcja Adresy) jak również bazę pojazdów (opcja Pojazdy). W bazie adresowej znajdziesz firmy, osoby. W bazie pojazdów znajdziesz s amochody. Obydwie te bazy są ze sobą powiązane. I chociaż nie każdy klient (w sensie firma lub osoba) ma samochód to jednak każdy samochód ma właściciela. Co więcej, jeden właściciel może posiadać lub użytkować więcej niż jeden samochód.
Zacznijmy od bazy adresowej. Dopisanie, poprawienie oraz usunięcie danych odbywa się w sposób analogiczny jak w innych - omówionych wcześniej – przypadkach. Dopisywanie klienta rozpoczynamy od wciśnięcia przycisku Nowy klient a kończymy klawiszem Zapisz. Podstawowe dane o kliencie znajdują się w zakładce Szczegóły. Znaczenie poszczególnych pól jak adres, NIP, czy nazwa nie wymagają wyjaśniania. Pola Poziom rabatów oraz Stawki były wspomniane przy okazji omawiania rabatów oraz stawek. P rzypomnijmy jedynie fakt, że zarówno poziom rabatów jak i poziom stawek mogą być związane z klientem. Konsekwencją przypisania klientowi rabatu lub stawki jest domyślne użycie tego rabatu oraz tej stawki w każdym dokumencie wystawianym na tego klienta.
Każdy klient identyfikowany jest na podstawie kolejnego numeru. Numer kolejny jest unikatowy. Gwarantuje to system obsługi bazy danych.
W przypadku Pojazdów sytuacja jest bardziej złożona. Aby dopisać klienta nie potrzebowałeś żadnych dodatkowych danych. W Pojazdach duża część informacji pochodzi z innych baz lub słowników. Zacznijmy od rodzaju pojazdu. Masz do wyboru samochód osobowy, ciężarowy lub motocykl. Po wyborze rodzaju pojazdu musisz określić markę oraz ewentualnie model i wersję. Program zawiera bazę marek, modeli oraz wersji samochodów osobowych. W przypadku aut ciężarowych oraz w przypadku, gdy załączona baza nie zawiera marki, modelu lub wersji jaki cię interesuje musisz sam dodać odpowiednie informacje. Marki, modele oraz wersje możesz przeglądać w zakładce Marki. Dopisując nowy pojazd zaczynasz – jak zwykle – od klawisza Dopisz Nowy a następnie wpisujesz numer rejestracyjny. Dla porządku wpisuj nr rejestracyjny bez żadnych odstępów. W ten sposób unikniesz problemów przy wyszukiwaniu. Następne pole to numer VIN . W stosunku do numeru rejestracyjnego numer VIN ma niezaprzeczalną zaletę. Jest trwale przypisany do pojazdu. Dzięki niemu możesz zlokalizować pojazd nawet po zmianie numeru rejestracyjnego. Aby wpisać nowy pojazd musisz wprowadzić co najmniej: numer rejestracyjny, numer VIN, markę oraz numer właściciela i numer użytkownika. Tylko numer rejestracyjny oraz numer VIN musisz wpisać. Pozostałe dane wybierasz z listy. Z pojazdem związany jest właściciel oraz użytkownik. W większości przypadków właściciel jest równocześnie użytkownikiem. Inaczej jest wtedy, gdy samochód jest wynajmowany lub w leasingu. Wyboru właściciela i użytkownika możesz dokonać na dwa sposoby. Wybierając właściwy skrót lub wywołując listę klientów i wybierając z niej właściwą pozycję.
rys. 20 - Pojazdy: dane szczegółowe
Na powyższym rysunku strzałkami zostały zaznaczone pola wyboru klienta. Aby była możliwa modyfikacja danych należy włączyć tryb edycji danych. Tryb edycji jest włączany podczas dopisywania nowych danych (przycisk Dopisz nowy) oraz podczas poprawiania danych (przycisk Popraw).
Aby dopisać nowy pojazd kliknij przycisk Dopisz nowy w zakładce Lista. Aby poprawić dane kliknij przycisk Popraw. Aby trwale zapisać wprowadzone dane wciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli wciśniesz Anuluj wprowadzone dane lub poprawki zostaną odrzucone. Przejście do innej zakładki powoduje zapisanie danych.
Oprócz zarządzania bazami klientów i ich pojazdów możesz przeglądać dokumenty związane z klientem lub pojazdem. Zacznijmy od klientów. Z menu Klienci wybierz opcję Adresy. Wybierając zakładkę Zlecenia zobaczysz listę zleceń wystawionych na klienta. Lista zawiera wszystkie zlecenia klienta bez względu na liczbę serwisowanych pojazdów. Zaznaczając (poprzez kliknięcie) na liście zleceń odpowiednią pozycję możesz szybko przejść do jego szczegółowych danych. Wystarczy kliknąć przycisk Pokaż wybrane zlecenie. Po kliknięciu zostaniesz przełączony do opcji Zlecenia z menu Usługi. Aby powrócić do przeglądania listy zleceń klienta wystarczy ponownie wybrać opcję Adresy.
Analogiczne możliwości występują w opcji Pojazdy. Różnica polega na tym, że zobaczysz wyłącznie te zlecenia, które dotyczą wybranego pojazdu. W ten sam sposób możesz przeglądać dokumenty sprzedaży (faktury). Zarówno te, które dotyczą klienta jak i wybranego pojazdu.
14. Zlecenia
Każda naprawa powinna się rozpocząć od stworzenia zlecenia. Zarządzanie zleceniami to podstawowa funkcja programu. Zacznijmy od utworzenia nowego zlecenia. Aby to uczynić wybierz z menu Usługi opcję Zlecenia i kliknij przycisk Nowe zlecenie a następnie wybierz typ zlecenia. Standardowo program posiada dwa typy zleceń: ZNA – zlecenie naprawy oraz ZRE – reklamacja naprawy. Możesz sam tworzyć dowolnie dużo typów zleceń. Obsługa zlecenia bez względu na wybrany typ zlecenia jest identyczna. Typ zlecenia został wprowadzony wyłącznie po to by dać możliwość podziału zleceń wg kryteriów ustalonych przez użytkownika programu. Dla każdego typu zlecenia program tworzy oddzielną numerację. Załóżmy, że nie zostały wprowadzone dodatkowe typy zleceń i operujemy na wymienionych wyżej: ZNA oraz ZRE. Wówczas wybór typu zlecenia wygląda tak jak na poniższym rysunku.
rys. 21 - Wybór typu zlecenia
Kontynuujmy proces tworzenia zlecenia. Skończyliśmy na wyborze typu zlecenia. Po dokonaniu wyboru typu zlecenia należy dokonać wyboru pojazdu. Na ekranie pojawi się okno takie jak przedstawione na następnym rysunku.
rys. 22 - Wybór pojazdu
Jeżeli żądany pojazd był już wprowadzony do programu należy go wyszukać i kliknąć przycisk Wybierz (przycisk znajduje się w zakładce Lista w prawym dolnym rogu). Do wyszukania pojazdu najłatwiej użyć numeru rejestracyjnego. Jednak w przypadku, kiedy pojazd zmienił numer rejestracyjny (np. przy okazji zmiany właściciela) ten sposób nie przyniesie efektów. W takim przypadku przydatny okaże się numer VIN. Oczywiście, przy pierwszej wizycie, kiedy jeszcze pojazdu nie ma wpisanego do bazy danych żadna metoda szukania nie przyniesie pozytywnego rezultatu. Co najwyżej pomoże stwierdzić, ze takiego pojazdu w bazie nie ma. Należy go dopisać.
Jak to zrobić ? Kliknij na przycisk Dopisz nowy i postępuj tak
ja było opisane przy okazji omawiania opcji Pojazdy. Po dopisaniu pojazdu przejdź
do zakładki Lista i kliknij przycisk Wybierz.
Jeżeli chcesz się wycofać z wyboru pojazdu kliknij znak x
znajdujący się w prawym górnym rogu okienka.
Po dokonaniu wyboru typu
zlecenia oraz wyboru pojazdu zlecenie zostaje utworzone i zostajesz
przełączony do zakładki Szczegóły nowego zlecenia. Uzupełnij
brakujące dane (stan licznika, formę zapłaty, profil rabat itd....) i
przejdź do zakładki Zakres naprawy. To bardzo ważne miejsce pokazane zostało
na poniższym rysunku.
rys. 23 - Zakres zlecenia
Ta zakładka została podzielona na kilka części. W zależności od potrzeb wpisz zakres naprawy, zakres przeglądu lub zaznacz badania techniczne. Możesz określić wstępny koszt. Możesz również określić stan pojazdu oraz dodatkowe informacje (np. o przekazanych dokumentach). Staraj się używać takiego języka jakiego użył klient. W przypadku naprawy wpisz zgłoszone objawy a nie sposób rozwiązania. Zlecenie powinna być dla klienta zrozumiałe. Po wpisaniu wszystkich danych kliknij przycisk Zapisz a następnie Drukuj zlecenie.
W tym miejscu dobrze będzie powiedzieć kilka słów o drukowaniu. Po kliknięciu klawisza Drukuj zlecenie na ekranie pojawi się podgląd wydruku. Pokazuje to poniższy rysunek.
rys. 24 - Pogląd wydruku zlecenia
Na ekranie widoczna jest wyłącznie część wydruku. Nad podglądem umieszczony jest pasek z przyciskami. Podobny jak na rysunku:
Przyciski z pierwszej grupy służą do dopasowania wielkości podglądu do wielkości bądź szerokości ekranu. Naciśnięcie przycisku powoduje dopasowanie podglądu do wielkości ekranu. Widać to na poniższym rysunku.
Przyciski służą do nawigacji. Pozwalają przejść do pierwszej, poprzedniej, następnej lub ostatniej strony. Następna grupa przycisków to . Pierwszy z nich pozwala na wybór drukarki natomiast drugi uruchamia wydruk. Przyciski pozwalają na zapis (odczyt) wydruku na dysk (z dysku). Przycisk Zamknij zamyka podgląd.
Obok wydruku dla klienta możesz wydrukować również kartę pracy dla mechanika. Możesz to zrobić w następnej zakładce czyli w zakładce Instrukcje dla warsztatu. Tutaj z kolei powinieneś posłużyć się językiem zrozumiałym dla osoby, która będzie wykonywała prace.
Stworzenie zlecenia i jego wydrukowanie to tylko początek pracy ze zleceniem. Dalsze operacje wykonywane będą w zakładce Zawartość. Zakładka Zawartość pokazuje pozycje, które zostały dopisane do zlecenia. Mogą to być zarówno materiały jak i usługi. Poniższy rysunek przedstawia zakładkę Zawartość.
rys. 25 - Zawartość zlecenia
15. Zawartość zlecenia
Jak to zostało już powiedziane zakładka Zawartość pozwala na przeglądanie, dopisywanie, usuwanie i poprawianie pozycji wchodzących do zlecenia. Zacznijmy od wpisania do założonego zlecenia pierwszej pozycji. Niech to będzie materiał. . Aby to zrobić należy kliknąć na przycisk Dodaj materiał. Po kliknięciu tego przycisku na ekranie pojawi się okno przedstawione takie jak na poniższym rysunku.
rys. 26 - Pozycja zlecenia: materiał
Jeżeli znasz symbol materiału (towaru), który chcesz dodać do zlecenia wpisz go w pole Symbol i kliknij przycisk Wybierz. Jeżeli pozycja o podanym symbolu istnieje w bazie danych jej nazwa oraz cena zostaną pobrane z cennika towarów i wpisane do odpowiednich pól. Jeżeli nie znasz symbolu kliknij przycisk Szukaj w cenniku a następnie wyszukaj i wybierz z cennika towarów właściwą pozycję. Po wybraniu pozycji jej symbol, cena oraz nazwa zostaną pobrane z cennika towarów i wpisane do właściwych pól. Bez względu na sposób wyboru pozycji do pola Ilość zostanie wstawiona jedynka. Z kolei do pola Rabat wpisana zostanie wartość wynikająca z warunków handlowych zleceniodawcy.
Możesz zmienić zarówno cenę, rabat, ilość jak i dowolny inny parametr. Możesz również zmienić lub uzupełnić nazwę towaru. Zmodyfikowana nazwa pozostanie wyłącznie w zleceniu. W cenniku towarów nazwa pozostanie niezmieniona.
Aby zapisać dane kliknij przycisk Zapisz. By je odrzucić wciśnij Anuluj. Program zaakceptuje żądaną ilość tylko wtedy, gdy stan pozycji jest wystarczający. W przeciwnym razie otrzymasz komunikat oraz możliwość zmiany ilości lub anulowania wpisu. Po zapisaniu lub anulowaniu wpisu okno pozycji zlecenia zostanie zamknięte i powrócisz do zakładki Zawartość.
Możesz poprawić wprowadzone wartości. Aby to zrobić kliknij przycisk: Popraw pozycję. W ten sposób możesz poprawić ilość, cenę lub rabat. Nie możesz poprawić symbolu pozycji. Aby poprawić symbol , dostawcę lub magazyn musisz usunąć pozycję błędną i wpisać prawidłową. Aby usunąć pozycję kliknij przycisk Usuń pozycję.
W analogiczny sposób możesz dodać usługę. Aby dodać usługę kliknij przycisk Dodaj usługę. Spowoduje to wyświetlenie okna podobnego do pokazanego na poniższym rysunku.
rys. 27 - Pozycja zlecenia: usługa
Podobnie jak w przypadku dodawania materiałów musisz podać symbol (numer) operacji i kliknąć przycisk Wybierz. Jeżeli nie znasz numeru operacji możesz skorzystać z możliwości wyszukania jej w cenniku operacji. W tym celu kliknij klawisz Szukaj w cenniku. Pamiętaj, by wybrać właściwą grupę. Na liście operacji widzisz zawsze operacje z wybranej grupy. Wyboru grupy dokonuje się w polu Grupa. Po wybraniu operacji program pobierze z cennika operacji normę i wpisze ja do pola Czas operacji. Stawka VAT również zostanie pobrana z cennika i zostanie wpisana do pola Stawka VAT. Do pola Cena jedn. netto wpisana zostanie wartość wynikająca z przypisanej do zlecenia stawki (zakładka Szczegóły). Wartość w polu Ilość zostanie ustalona na jeden. Jeżeli czas wykonywanej operacji odbiega od tego który został pobrany z cennika operacji zmodyfikuj pole Czas operacji. Jeżeli operacja została wykonana wielokrotnie (np. wymiana opon na wszystkich kołach) do pola Czas operacji wpisz czas pojedynczej operacji a do pola Ilość wpisz ilość powtórzeń (w przypadku wymiany opon na czterech kołach do pola Ilość wpisz 4). Pamiętaj, że możesz zmienić również cenę oraz rabat.
Oprócz wpisania czasów i wartości w tym oknie możesz podać jeszcze jedną ważną informację. Informację o osobie (osobach), którzy wykonywali operację. Służą do tego pola Wykonawcy. Masz możliwość ustalenia procentowego udziału osób w danej operacji. Wprowadzone dane zostaną użyte do utworzenia raportu przerobu (zakładka Raporty w opcji Zlecenia). Aby otrzymać wartościowe dane w raporcie przerobu wpisuj realne czasy operacji. Możesz zrezygnować z podawania czasów operacji wpisując cenę za operację w pole Cena jedn. netto i ustawiając czas i ilość operacji równe jeden. Jednak przy takim podejściu każda operacja będzie zaliczana wykonawcy jako 1 roboczogodzina. Każda, i ta najprostsza i ta skomplikowana.
Materiały powinny być wpisywane do zlecenia na bieżąco tzn. w momencie ich wydawania. Pamiętaj, że wpisanie materiału do zlecenia powoduje zdjęcie go ze stanu. Usługi mogą być wpisywane na bieżąco lub po zakończeniu (na podstawie karty pracy). Po zakończeniu prac nad zleceniem, kiedy wszystkie materiały i usługi zostały już wpisane należy zablokować zlecenie. W tym celu należy kliknąć przycisk Zakończ zlecenie. Zlecenie otrzymuje status Gotowy i może w tym stanie czekać na klienta. Ponieważ Dokument sprzedaży należy wystawić w obecności klienta. Wszelkie modyfikacje związane z wyceną zlecenia należy dokonywać w zleceniu. Jeżeli zlecenie zostało zakończone należy je wpierw otworzyć (przycisk Otwórz zlecenie). Kiedy zawartość zlecenia jest ostatecznie ustalona można wystawić dokument sprzedaży. Aby wystawić dokument sprzedaży kliknij przycisk Dok sprzedaży. Program poprosi o wybór typu dokumentu sprzedaży. Wybór typu sprzedaży odbywa się bardzo podobnie do wyboru typu zlecenia. Wybór typu sprzedaży został przedstawiony na poniższym rysunku.
rys. 28 - Wybór typu sprzedaży
Po dokonaniu wyboru zostanie utworzony dokument sprzedaży i zostaniesz przerzucony do opcji Sprzedaż do zakładki Szczegóły.
rys. 29 - Dokument sprzedaży: zakładka Szczegóły
Wszelkie dane dotyczące klienta, pojazdy, płatności oraz cała zawartość dokumentu zostaną przepisana ze zlecenia. Masz możliwość zmiany danych. Jeżeli wszystkie dane są poprawne przejdź do zakładki Zawartość. Aby wydrukować paragon fiskalny kliknij przycisk Drukuj paragon. Aby wydrukować dokument kliknij przycisk Drukuj dokument. Nie możesz dokonywać żadnych zmian w zawartości dokumentu. Aby dokonać zmiany w zawartości usuń dokument i wróć do zlecenia. Następnie otwórz zlecenie i dokonaj stosownych zmian. Na koniec zamknij zlecenie i ponownie utwórz dokument sprzedaży.
16. SMS
Program Warsztat umożliwia wysyłanie SMS'ów:
- po zakończeniu zlecenia, z informacją o możliwości odbioru samochodu
- z terminarza, z przypomnieniem o zbliżającej się wizycie
- do grupy klientów
- do właścicieli pojazdów
- do klientów serwisu
Aby można było wysyłać SMS'y konieczne jest wykupienie opcji w programie oraz utworzenie konta w internetowej bramce SMS: http://www.smsapi.pl Podany podczas rejestracji adres email oraz hasło, należy wpisać w odpowiednie pola podczas wysyłania SMS'ów.
Koszt wysłania SMS jest ustalany przez operatora SMSApi. Doładowanie konta odbywa się na stronie operatora.